Pod dotarciu na miejsce należy oglądnąć cały budynek- najpierw z zewnątrz, następnie wszystkie piętra wraz ze wszystkimi pomieszczeniami. Będąc dobrze przygotowanym do pomiarów- patrz poprzedni wpis, pt. „Inwentaryzacja budynku_część 1- Od czego zacząć?” pomiary powinny przebiec prawidłowo, bez zbędnych przeciwności.
-Po co mam oglądać budynek, czy nie lepiej od razu rozpocząć mierzenie?
Wizja lokalna ma na celu określenie przede wszystkim formy i bryły budynku, gdzie on się kończy, co do niego przylega, lub też nie, czy ma np. piwnice, której nie widać w środku, lub ile ma okien, drzwi – niektóre otwory mogą być zamurowane i we wnętrzu ich nie zobaczymy. Najważniejszy aspekt to oczywiście czy wiesz- na pierwszy rzut oka- jak on został zbudowany, z jakich materiałów, jaka jest konstrukcja budynku, jaki jest typ dachu? To bardzo ważne kwestie, które trzeba sobie określić przed pomiarami- musisz wiedzieć co masz mierzyć!
Trzeba pamiętać, że każdy budynek jest inny i nie mam tu na myśli różnic pod względem funkcji czy konstrukcji. Otóż wiedząc w jakim celu wykonujemy inwentaryzację , będziemy też mieć świadomość w jak dokładny sposób mamy wykonać wszystkie pomiary.
Dobrym przykładem będzie tu stara kamienica rozłożona na 2 przypadki. W pierwszym przypadku klient chce aby zmierzyć wszystkie pomieszczenia- zależy mu tylko na poznaniu powierzchni użytkowej oraz chciałby aby mu „ narysować” elewacje, ponieważ kiedyś może będzie z tym budynkiem chciał coś zrobić, myśli o wizualizacji zewnętrznej. Klient to przedsiębiorca- właściciel budynku. Drugi przypadek jest podobny- też chodzi o pomiary tej samej kamienicy, jednak naszym klientem jest biuro architektoniczne, które chce wykonać projekt przebudowy całej bryły, wnętrz- myślą już o projekcie budowlanym a potem wykonawczym. Zlecają nam bardzo szczegółową inwentaryzację wszystkich elementów pomieszczeń z zaznaczeniem instalacji, okien, drzwi, bramy, dokładne pomiary elewacji- interesuje ich nawet szerokość boniowania i grubości podziałów na gzymsach.
Dwóch różnych klientów, dwie różne potrzeby, taki sam budynek z tą samą powierzchnią! Mimo to należy dla każdego przypadku wykonać dwie różne inwentaryzacje- mniej i bardziej szczegółową. Mając takie wytyczne będziesz wiedział jak długo masz wykonywać pomiary i jak potem narysować cały obiekt z odpowiednią dokładnością.
Od czego zacząć pomiary inwentaryzacyjne?
Jeśli ekipa pomiarowa liczy np. cztery osoby, to jedna para może pracować w środku a druga na zewnątrz wykonując pomiary równolegle. Gdy jednak wykonujemy pomiary w dwie osoby to polecam zacząć od wnętrza, konkretnie od klatki chodowej. Jest to ważna część budynku, zwłaszcza gdy mamy np. wiele pięter. W każdym obiekcie określenie wysokości stropów jest bardzo ważne, przyda Ci się to przy wykonywaniu przekroju lub elewacji. Moja rada: w trakcie pomiarów wysokości stopni nigdy nie zakładaj, że wysokości stopni są jednakowe- nawet w nowym budownictwie, tym bardziej starych obiektach- wysokości są różne- nie bądź leniem i mierz wszystkie stopnie w każdym biegu. Nie zapomnij o grubości spoczników- oraz wysokości sufitu nad nimi- to ważne informacje. Nie zakładaj- mimo że może się tak wydawać, że klatka schodowa jest prostokątna- mierz dokładnie każde odległości po szerokości i długości klatki schodowej przynajmniej w 2 miejscach. Jeśli masz taką możliwość to znajdź wymiar w duszy od najwyższego piętra do posadzki na parterze.
Najlepiej- przechodząc do pomiarów reszty pomieszczeń- załóż, że wszystkie ściany są lekko krzywe, nie równoległe, sufity i posadzki mają różne poziomy, są czasem opadnięte a nadproża i wysokości okien, drzwi lub bram, różnią się względem siebie o parę centymetrów. Podchodząc tak do pracy będziesz wiedział jak zmierzyć dane pomieszczenie. Dlaczego tak ważne w inwentaryzacji jest określenie konstrukcji budynku?
Mierząc wnętrza nie wszystko można zobaczyć. Przez dziesiątki lat wiele budynków było zmienianych, prowadzono w nich różne remonty, przebudowy. Wiele słupów, podciągów, belek, podpór zostało zabudowanych, zasłoniętych. Przy rysowaniu budynku- zwłaszcza przekrojów i rzutów zaznaczenie dokładne konstrukcji może nam pomóc, np. dopowiedzieć pewne szczegóły, wyjaśnić błędne pomiary- one zawsze mogą się trawić!
Co w przypadku jak nie da się „wymyślić” wartości jakiegoś słupa czy belki? Polecam w takich przypadkach zrobić odkrywkę w odpowiednim miejscu. Po uzyskaniu pozwolenia na taki zabieg od klienta, nie niszcząc bez potrzeby obiektu, można np. wyciąć kawałek ściany, posadzki- jeśli jest taka możliwość- i zobaczyć oraz zmierzyć co jest w środku.