Gdy dostajemy zlecenie na wykonanie inwentaryzacji budynku, klient informuje nas zawsze od dwóch kwestiach: o powierzchni budynku, bądź powierzchni użytkowej pomieszczeń oraz tego po co mu takie pomiary budynku są potrzebne. Ze strony wykonawcy- czyli naszej firmy Rysownik4U- domawiamy sobie czas wykonania zlecenia i dokładność takiej inwentaryzacji. Czym więcej pytań padnie, czym więcej odpowiedzi dostaniemy tym lepiej będziemy mogli się przygotować do naszej pracy.
Przed wyruszeniem na miejsce wskazanej inwestycji do zmierzenia musimy wziąć ze sobą następujące instrumenty: dalmierz, znany też inaczej potocznie laserem do mierzenia (weź proszę baterie do niego!), taśmy do mierzenia w cm, podkładka i kartki A4- ich ilość dostosuj proszę do wielkości budynku, cztery cienkopisy różnego koloru, np. czarny, niebieski, zielony, czerwony, linijkę łamaną, którą można uchwycić kąt prosty, niezbyt wysoką drabinę, latarkę( najlepiej czołową) wraz z bateriami, aparat fotograficzny, z którego łatwo zgrasz zdjęcia w formie cyfrowej. Po co drabina?Otóż może przydać Ci się do zmierzenia elewacji- łatwo pobrać wymiar rzeczywisty wysokości, pomoże Ci to potem doskalować np. całą wysokość budynku, jeśli ciężko ją określić.
Dodatkową kwestią, o której trzeba pamiętać są dobre buty o grubej podeszwie, nakrycie głowy, niekiedy wymagany jest kask, choć nie zawsze. Czasem w piwnicy lub na strychu jest naprawdę niezły syf, więc czapka ochroni Cie przed zabrudzeniem. Całość ekwipunku zapakuj do plecaka, lub torby.
Jeśli tak całościowo jesteś spakowany to ruszaj w drogę!
Jeszcze jedno: musisz wiedzieć tez jaka w dniu pomiaru będzie pogoda. Jeśli inwentaryzacja będzie odbywać się w środku obiektu, to pogodą się nie przejmuj. Gorzej jeśli pomiary dotyczą oprócz wnętrza też elewacji bądź różnych obiektów na zewnątrz, wtedy pogoda ma znaczenie. Weźmy taki przykład: jest lato, 26 stopni C. tzw. „piękna pogoda”, rozpoczynamy pomiary dalmierzem. Podstawowy problem jaki się może pojawić przy mierzeniu wysokości budynku, lub całej długości elewacji, to taki, że nie zobaczysz czerwonej kropki lasera, ponieważ uniemożliwią Ci to mocne promienie słońca. Warto wtedy przesunąć takie pomiary pod koniec dnia, gdzie będzie więcej cienia na elewacji. Nie przyjemnie też inwentaryzuje się w trakcie deszczu, gdzie wszystko jest mokre- zwłaszcza kartka na której rysujesz-wtedy lepiej przeczekać opady lub zacząć pomiary w innym dniu. Jeśli przyjdzie mierzyć Ci w zimie- pamiętaj ciepło się ubrać i mieć dobry sprzęt do pisania- niektóre cienkopisy dostępne na rynku przestają pisać, gdy temperatura spada poniżej zera.